Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia Syngaleski, Pendżabski

tlumaczenie_syngaleski_pendzabski.jpg

 

Język syngaleski  – używany na Sri Lance przez około 16 milionów ludzi z grupy etnicznej Syngalezów. Należy do indoaryjskiej grupy języków indoirańskich. Posługuje się odrębnym alfabetem pochodzenia indyjskiego tak zwanym pismem syngaleskim (pismo sinhala) – alfabetem sylabicznym używanym do zapisu języka syngaleskiego na Cejlonie. Na Sri Lance służy do zapisu buddyjskich tekstów w języku polijskim.

Pismo syngaleskie wywodzi się pośredni ze starożytnego indyjskiego pisma brahmi , poprzez pismo grantha i stąd podobne jest do innych pism południowo- indyjskich zwłaszcza do malajalam i tamilskiego.

 

Język pendżabski (język wschodniopendżabski) – to język z centralnej grupy języków indoarabskich z rodziny indoeuropejskiej , którym posługuje się ponad 28 milionów osób , zamieszkujących historyczną krainę Pendżab na pograniczu indyjsko – pakistańskim. Język pendżabski w indyjskim stanie Pendżab ma status języka urzędowego. Niekiedy za odmianę języka pendżabskiego uważany jest również język lahnada używany w zachodnim Pendżabie ( język zachodniopendżabski) – zasadniczo to klasyfikowany on jest jako odrębny język, którym posługuje się około 60 milionów osób. Pendżabski język literacki oparty jest na centralnym dialekcie madźhi, zaliczanym do centralnej grupy wraz z hindi. Przyczyną częstego włączania dialektów do języka pendżabskiego jest to, iż pendżabski język literacki jest wspólny dla użytkowników zarówno wschodnich jak i zachodnich dialektów Pendżabu.

Do zapisu języka pendżabskiego używa się w zależności od Państwa szachmuki -  czyli zmodyfikowanego pisma arabskiego w Pakistanie , albo też gurmuki względnie dewanagari w Indiach.

 

ML

Sri Lanka po przetłumaczeniu na syngaleski to ශ්‍රී ලංකා ප්‍රජාතාන්ත්‍රික සමාජවාදී ජනරජය. Wygląda conajmniej ciekawie.  Ciekawi Państwa co jeszcze jesteśmy w stanie przetłumaczyć z lub na syngaleski? Proszę skorzystać z oferty naszego biura tłumaczeń i zamówić bezpłatną wycenę tłumaczenia. Zapraszamy.

Nikt nie ocenił jeszcze tej strony.
Bądź pierwszy!
Brak oceny

UDOSTĘPNIJ