Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia grecki

Oferta biura tłumaczeń

 

W razie zainteresowania tłumaczeniami pisemnymi z i na język grecki zapraszamy do kontaktu: bezpłatna indywidualna wycena tłumaczeń zwykłych oraz przysięgłych jest możliwa po okazaniu dokumentów w biurze stacjonarnym lub po dostarczeniu ich pocztą elektroniczną. Oferujemy między innymi tłumaczenia:

  • dokumentów urzędowych,
  • tekstów przeznaczonych na etykiety produktów,

 

O języku greckim

 

tłumaczenia grecki.jpgJęzyk grecki jest jednym z najstarszych języków na świecie oraz jedynym zachowanym językiem z grupy naturalnych języków helleńskich. To pierwszy język, w którym pojawiły się samogłoski. Na potrzeby krajów, które nie stosują tego specyficznego alfabetu opracowano zasady transliteracji. Liter języka greckiego nadal powszechnie używa się we wzorach i formułach matematycznych. Samo słowo „alfabet” pochodzi od dwóch pierwszych liter w języku greckim: α – alfy oraz β – bety. Wiele słów, szczególnie tych odnoszących się do nauki lub techniki, ma swoje źródło właśnie w języku greckim. W języku polskim także znajdziemy na to liczne przykłady: aero- (powietrze; aerostat, aerozol) , mono- (jeden, pojedynczy; monotonny, monolog), astro- (mający związek z ciałami niebieskimi; astronom, astronauta), graf- (związek z pisaniem; grafoman, grafolog).

Język nowogrecki jest oficjalnym językiem Republiki Greckiej, Republiki Cypryjskiej (na równi z językiem tureckim) oraz Unii Europejskiej. Używany jest także przez mniejszości w krajach sąsiadujących, takich jak Albania, Bułgaria lub Turcja oraz wielu miejscach emigracji rozlokowanych po całym świecie – z Rumunią, krajami Lewantu, czy Stanami Zjednoczonymi na czele.