Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia słoweński

Oferta biura tłumaczeń

 

Realizujemy tłumaczenia pisemne zwykłe oraz przysięgłe z i na język słoweński. Najczęściej realizowane tłumaczenia obejmują:

  • korespondencję administracyjną,
  • treści przeznaczone na etykiety produktów,

 

O języku słoweńskim

 

tłumaczenia słoweński.jpgJęzyk słoweński jest językiem urzędowym w Słowenii oraz jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej. Za jego regulację odpowiada Słoweńska Akademia Sztuki i Nauki. W Polsce uprawnienia do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego języka słoweńskiego posiada obecnie 11 osób.

Za najstarszy spisany dokument spisany w języku słoweńskim (a tym samym w ogóle w języku słowiańskim) uznaje się Zabytki fryzyńskie (Brižinski spomeniki) powstałe prawdopodobnie w okolicach VIII do X wieku. Współczesny alfabet słoweński inspirował się alfabetem czeskim. Zdarzają się także zapożyczenia serbskie lub chorwackie lub germanizmy. Podczas Drugiej Wojny Światowej w wyniku okupacji Państw Osi używanie języka słoweńskiego zostało zabronione, a sama Słowenia zyskała niepodległość w 1991 roku. Mimo tych trudności język słoweński posiada rozmaite dialekty, różne źródła wymieniają od 9 do niemal 50.