Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia szwedzki

Oferta biura tłumaczeń

 

Wykonujemy tłumaczenia pisemne zwykłe oraz przysięgłe z języka szwedzkiego oraz na język szwedzki. Wśród najpopularniejszych realizowanych tłumaczeń znajdują się:

  • dokumenty samochodowe,
  • dokumenty firmowe,
  • teksty marketingowe,
  • treści na stronę www,
  • teksty przeznaczone na etykiety produktów,

W celu otrzymania bezpłatnej wyceny tłumaczenia wystarczy udostępnić nam dokumenty do wglądu za pośrednictwem poczty e-mail lub osobiście.

 

O języku szwedzkim

 

tłumaczenia szwedzki.jpgJęzyk szwedzki standardowy jest jednym z języków urzędowych Królestwa Szwecji (obok meänkieli, fińskiego, romskiego,  jidysz, języków lapońskich oraz szwedzkiego języka migowego) i Republiki Finlandii (obok fińskiego i języków lapońskich). Funkcjonuje również jako język roboczy Rady Nordyckiej, wraz z duńskim i norweskim oraz jeden z oficjalnych języków Unii Europejskiej. Jego regulacją zajmuje się Rada Języka Szwedzkiego (Sztokholm),  Akademia Szwedzka (Sztokholm) oraz Instytut badawczy języków Finlandii (Helsinki). Język szwedzki wykazuje pewną asymetryczną wzajemną zrozumiałość (do 50%) z językiem duńskim i norweskim i dzieli się na 6 głównych dialektów. Szwedzki od samego początku był mocno związany z językiem duńskim. O współczesnym szwedzkim możemy mówić od 1526 roku, kiedy to wydrukowano pierwsze narodowe tłumaczenie Biblii.

Spośród wszystkich języków skandynawskich szwedzki jest najczęściej wybieranym językiem obcym nauczanym za granicą. W Szwecji znajomość języka angielskiego jest dosyć powszechna – ten fakt został wykorzystany przez Szwedzki Związek Turystyki, który w 2016 roku na 79 dni uruchomił jedyny na świecie numer telefoniczny całego kraju. Umożliwiło to rozmowy z losowo wybranymi Szwedami (trwające łącznie ponad 367 dni) mieszkańcom 190 innych państw oraz skutecznie wzmocniło promocję Szwecji i języka szwedzkiego na całym świecie.