Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia czeski

Oferta biura tłumaczeń

 

Nasze Biuro Tłumaczeń zaprasza do skorzystania z usług translatorskich w zakresie języka czeskiego. Oferujemy tłumaczenia na i z języka polskiego. Przyjmujemy dokumenty do wyceny od firm oraz osób prywatnych, w tym, miedzy innymi:

  • akty urodzenia,
  • mandaty,
  • certyfikaty techniczne,
  • treści na stronę www,
  • umowy dla kierowców,
  • teksty przeznaczone na etykiety produktów,

Ceny i termin są ustalane indywidualnie w zależności od objętości i tematyki tekstu. Informacja na temat usługi jest bezpłatna i niezobowiązująca.

 

O języku czeskim

 

tłumaczenia czeski.pngJęzyk czeski jest jednym z 24 oficjalnych języków Unii Europejskiej.  Używany jest głównie na terenie Republiki Czeskiej, można go usłyszeć również w niektórych regionach np. Polski, Serbii, Ukrainy, Słowacji lub Bułgarii. Wśród najbardziej znanych użytkowników języka czeskiego znajdują się choćby Václav Havel, Karel Gott, Miloš Forman, Jaroslav Hašek, Jaromír Nohavica.

Pod względem historycznym w języku czeskim można znaleźć wiele pozostałości z języka łacińskiego, niemieckiego i polskiego. W tym ostatnim przypadku należy jednak bardzo uważać, ponieważ pewne różnice są jedynie pozorne i mogą przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Współczesny język czeski może się poszczycić wyjątkowymi możliwościami, na przykład poprawnym gramatycznie zdaniem, w którym ta sama sylaba występuje 4 razy pod rząd:  Nesnese se se sestrou ani se svou sestřenicí. (Nie dogaduje się z siostrą ani swoją kuzynką) lub  wymyślonym łamańcem językowym całkowicie pozbawionym samogłosek. Charakterystyczne dla języka czeskiego jest właśnie to, że  „r” i „l” między innymi spółgłoskami mogą tworzyć sylaby.

Język czeski i język słowacki są odrębnymi językami, ale posiadają cechę wzajemnej zrozumiałości. Oznacza to, że Czech na Słowacji jest uprawiony do używania swojego języka na równi z językiem urzędowym, bez pośrednictwa tłumacza, w urzędach i sądach, nie ma również obowiązku tłumaczenia dokumentów. W takiej samej sytuacji znajduje się Słowak w Czechach.