Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia gruziński

Oferta biura tłumaczeń

 

Na podstawie indywidualnej wyceny realizujemy tłumaczenia pisemne zwykłe i przysięgłe z i na język gruziński. Informacja udzielana po udostępnieniu dokumentów jest niezobowiązująca i bezpłatna. W Polsce zarejestrowanych jest obecnie 6 tłumaczy przysięgłych tego języka.

 

O języku gruzińskim

 

tłumaczenia gruziński.jpgJęzyk gruziński należy do rodziny języków południowo-kaukaskich kartwelskich. Inne języki z tej rodziny: swański, lazyjski i megrelski są zdecydowanie zagrożone wyginięciem. Gruziński jest językiem urzędowym w Gruzji, gdzie posługuje się nim zaledwie 4 miliony osób. Niemal drugie tyle użytkowników to mieszkańcy Rosji, Turcji, Azerbejdżanu i Iranu.

Najstarszy zachowany dokument spisany w języku gruzińskim pochodzi z V wieku. Język ten oparł się wyraźnie przemianom cywilizacyjnym i posiada własny sposób zapisu. W użyciu są trzy tradycyjne alfabety: dwa o przeznaczeniu liturgicznym lub rzemieślniczym i jeden wykorzystywany powszechnie w szkołach.

W 1977 roku ponad dwuminutowe nagranie gruzińskiej pieśni polifonicznej “chakrulo” zostało umieszczone na pozłacanych dyskach sond kosmicznych Voyager jako jedna z 27 piosenek reprezentujących ziemską muzykę. W 2001 „chakrulo” uznano za niematerialne dziedzictwo kulturowe UNESCO.