Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia węgierski

Oferta biura tłumaczeń

 

Oferujemy tłumaczenia pisemne zwykle i przysięgłe dokumentów urzędowych oraz tekstów użytkowych z i na język węgierski , w tym na przekłady:

  • korespondencji administracyjnej i prywatnej,
  • treści przeznaczonych na etykiety produktów,

 

O języku węgierskim

 

tłumaczenia węgierski.pngJęzyk węgierski (hu) należy do języków ugryjskich, zaliczanej do porodziny ugrofińskiej z rodziny uralskiej. Węgierskim posługuje się co najmniej 14 milionów osób głównie na Węgrzech gdzie jest językiem urzędowym jak również w Słowenii i Serbskiej Wojwodinie, jest też jednym z języków urzędowych w Unii Europejskiej. Usłyszeć go można też w Rumunii (Siedmiogród), północnej Serbii ( Wojwodina), zachodniej Ukrainie (Zakarpacie), wschodniej Słowacji (Prekmurje) i wschodniej Austrii (Burgenland). Język węgierski to język aglutynacyjny (dosłownie znaczy to język sklejany).  Współczesny węgierski język literacki powstał w XVI wieku. Do jego zapisu stosuje się pismo oparte na alfabecie łacińskim. W języku węgierskim akcent zawsze pada na pierwszą sylabę wyrazu.

Najbliższymi po dziś dzień używanymi językami są : chantyjski i mansyjski, używane przez Chanów i Mansów ludy zamieszkujące zachodnią część Syberii, głównie na terenie Chanty- Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego Federacji Rosyjskiej. Spośród języków europejskich najbliższymi krewnymi węgierszczyzny są : fiński i estoński.

Lengyelország - tak brzmi węgierska nazwa naszego kraju. Pochodzi ona od plemienia Lędzian. Wymawia się ją "Lendzielorsaag"

Narodowe zwierzę to mityczny Ptak Turul ( wywodzący się ze stepowej mitologii madziarskiej swoim wyglądem przypomina  ogromnego sokoła, który siedzi na szczycie Drzewa Życia, otoczony mniejszymi ptakami) – skrzydlaty symbol Węgier , który jak legenda głosi dwukrotne się jego pojawienie ma wpływ na dalsze losy narodu węgierskiego

Stolica BUDAPESZT podzielona jest rzeką Dunaj na dwa obszary zwane BUDA i PESZT. Buda to bogatsza część z zamkiem królewskim a Peszt jest miejscem „ciągłej zabawy”