Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia portugalski

Oferta biura tłumaczeń

 

Tłumaczenia pisemne (zwykłe i uwierzytelnione) realizujemy zarówno w parze polski-portugalski jak i portugalski-polski. Informacja o koszcie i czasie tłumaczenia jest niezobowiązująca i bezpłatna. Często tłumaczone dokumenty to na przykład:

  • korespondencja administracyjna i prywatna,
  • treści przeznaczone na etykiety produktów,

 

O języku portugalskim

 

tłumaczenia portugalski.jpgJęzyk portugalski to język z grupy romańskiej, którym posługuje się ponad 250 milionów osób zamieszkujących Portugalię oraz byłe jej kolonie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęce, Republikę Zielonego Przylądka, Timor Wschodni oraz Makau. We wszystkich tych krajach portugalski występuje jako język urzędowy i tworzą one od 1966 roku Wspólnotę Państw Portugalskojęzycznych. Portugalski jest też jednym z języków urzędowych w Unii Europejskiej. Kraje, w których również portugalski jest obecny, choć nie posiada statusu języka urzędowego, to: USA, Południowa Afryka, Wenezuela, Kanada, Australia, Barbados, Indie, Urugwaj, Argentyna, Kuba, Sri Lanka.

Portugalski język literacki jest oparty na dialekcie północnym. Najstarsze zapisy pochodzą z XII wieku. Język portugalski posiada dwa znormalizowane, oficjalne, nawzajem się uznające warianty: brazylijski i europejski. Oba posiadają liczne nieznormalizowane dialekty, które różnią się od siebie tylko wymową. Zasady fonetyczne i gramatyczne wariantu europejskiego zostały ustalone na podstawie portugalskiego mówionego i używanego w Lizbonie i okolicach (norma lizbońska), zasady fonetyczne i gramatyczne wariantu brazylijskiego zostały ustalone na podstawie portugalskiego mówionego w Rio de Janerio i okolicach (wariant carioca lub fluminense). Znajomość języków obcych w Portugalii nie jest zbyt powszechna. Portugalczycy zwracają się do innych zawsze per Pan / Pani i korzystają często ze zwrotów grzecznościowych.