Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia rumuński

Oferta biura tłumaczeń

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na tłumaczenia pisemne oraz zwykłe z i na język rumuński. Współpracujemy z tłumaczami o wielu specjalizacjach, w tym  o uprawnieniach tłumacza przysięgłego. Na życzenie możliwa jest weryfikacja tekstu przez native speakera języka rumuńskiego. Najczęstsze realizacje obejmują m.in.:

  • dokumenty USC,
  • materiały promocyjne,
  • treść przeznaczoną dla stron www,
  • pisma administracyjne,
  • umowy,
  • instrukcje,

Wycena jest indywidualna i bezpłatna. Wystarczy udostępnić dokumenty do wglądu na adres wycena@kumiria.pl. Informacji na temat kosztu i terminu realizacji udzielimy jak najszybciej.

 

O języku rumuńskim

 

tłumaczenia rumuński.pngJęzyk rumuński jest urzędowym językiem w Rumunii, Mołdawii oraz serbskim mieście Wojwodina, stanowi także jeden z oficjalnych języków Unii Europejskiej. W innych krajach posiada łącznie ponad 4 miliony użytkowników - w tym najwięcej m.in. na Ukrainie, w Izraelu oraz w Bułgarii. Jako drugi język jest nauczany łącznie w 43 krajach. Najbliżej spokrewnione języki to włoski, hiszpański, portugalski i francuski i właśnie ich wcześniejsza znajomość może znacząco ułatwić naukę rumuńskiego. W niektórych regionach kraju (np. słynnej Transylwanii) Rumunii posługują się także węgierskim lub niemieckim.

Język rumuński używany jest także w Autonomicznej Republice Góry Athos, na półwyspie we wschodniej Grecji zamieszkanym wyłącznie przez prawosławnych mnichów.  Limba română porozumiewa się niemal 70 braci w 20 klasztorach.

Imperium Rzymskie zajęło tereny historycznej Rumunii (Dacji) w I wieku naszej ery, a sam język wyodrębniał się od łaciny jeszcze przez ok. 700 lat. Najstarsze spisane materiały w języku rumuńskim są datowane na wiek XVI, jeszcze przy użyciu cyrylicy. W wieku XVIII opracowany został zapis w alfabecie łacińskim i jest on używany do dzisiaj.