Tłumaczenia norweski
Oferta biura tłumaczeń
W Biurze Tłumaczeń Kumiria otrzymasz bezpłatną informację na temat kosztu i czasu realizacji tłumaczeń zwykłych i przysięgłych na i z języka norweskiego. Wystarczy okazać dokumenty w biurze przy ul. Kościuszki 50 w Trzebini (woj. małopolskie) lub wysłać je na adres wycena@kumiria.pl. Wśród najbardziej popularnych tłumaczeń znajdują się:
- umowy handlowe;
- odcinek z pensji (tzw. lønnslipp);
- pisma administracyjne;
O języku norweskim
Do roku 1814 Norwegowie używali równocześnie języka duńskiego oraz swojego języka w wielu różnych dialektach – dokładnie te same litery znajdziemy w alfabecie obu krajów. Obecnie w języku mówionym wszystkie odmiany regionalne posiadają status równorzędny – bez ustalonego jednego standardu, a język pisany posiada dwa równoważne standardy: (1) norweski Bokmål (nieoficjalny wariant – Riksmål), czyli odmiana duńsko-norweska, bardziej uniwersalna, w jakiej zapisana jest większość gazet i książek; (2) norweski Nynorsk (nieoficjalny wariant – Høgnorsk), czyli odmiana oparta mocno na regionalnych wersjach języka, słabiej znana, spotykana w poezji. Warianty oficjalne reguluje Rada Języka Norweskiego, nieoficjalne odpowiednio Norweska Akademia Języka i Literatury Norweskiej oraz Unia Ivar Aasen. Regionalnie uznaje się urzędowo także języki lapońskie saami. Język norweski jest w różnym stopniu wzajemnie zrozumiały ze szwedzkim i duńskim. Pomimo pokrewieństwa nie wykazuje tej cechy z językiem islandzkim. To język tonalny, co wśród języków indoeuropejskich jest rzadkością.
Poza Królestwem Norwegii język norweski obowiązuje na podległych terenach takich jak prowincja Svalbard (Arktyka), wyspa Jan Mayen (Arktyka), Wyspa Bouveta (południowy Atlantyk), Lofoty (archipelag na Morzy Norweskim) oraz jest jednym z języków roboczych Rady Norweskiej.