Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia bośniacki

Oferta biura tłumaczeń

 

Zapraszamy do bezpłatnej wyceny tłumaczeń pisemnych zwykłych i uwierzytelnionych z i na język bośniacki. W Polsce zarejestrowanych jest 15 tłumaczy przysięgłych tego języka.

 

O języku bośniackim

 

tłumaczenia bośniacki.jpgJęzyk bośniacki to jeden z czterech standardów języka serbsko-chorwackiego, oficjalnie uznany od 1995 roku. Można go zapisywać zarówno alfabetem chorwackim jak i cyrylicą serbską. Jako język urzędowy obowiązuje w Bośni i Hercegowinie, stanowi język regionalny Serbii, Czarnogórze i Republice Kosowa. Szacuje się, że współcześnie po bośniacku mówi około 2,5 miliona osób.

W języku bośniackim można znaleźć wiele zapożyczeń, m.in. z arabskiego i perskiego ze względu na historyczne powiązania z Imperium Osmańskim oraz Monarchią Austro-Węgierską. Przykładowo nazwa miasta Tuzla, zajmującego się niegdyś eksploatacją solanek, wywodzi się z tureckiego określenia na sól. Z kolei, jeśli usłyszymy słowa „Zlatni Ljiljan” lub „Bosanski Ljiljan” – będzie chodziło o występującą tylko na terenie Bośni i Hercegowiny odmianę lilii, która jest symbolem narodowym kraju.