Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia estoński

Oferta biura tłumaczeń

 

W Polsce nie ma tłumacza przysięgłego języka estońskiego, dlatego w naszym biurze możliwa jest realizacja wyłącznie tłumaczeń pisemnych zwykłych z estońskiego na polski oraz z polskiego na estoński. Osoby zainteresowane tłumaczeniem przysięgłym z lub na język estoński powinny skontaktować się z polskim konsulem przy Ambasadzie Rzeczypospolitej w Tallinie.

Najczęściej realizowane tłumaczenia zwykłe to:

  • korespondencja administracyjna i prywatna;
  • treści przeznaczone na etykiety produktów.

 

O języku estońskim

 

tłumaczenia estoński.jpgEstoński należy do grupy języków fińskich w rodzinie uralskiej. Jest jednym z najmniej rozpowszechnionych języków na świecie – posługuje się nim zaledwie około 1,1 miliona osób, głównie w Estonii, gdzie jest językiem urzędowym. Przy wschodniej granicy Estonii mówi się także w języku rosyjskim z przyczyn historycznych. Estoński jest również jednym z języków urzędowych w Unii Europejskiej. Język najbardziej z nim spokrewniony to fiński, zaś na jego rozwój największy wpływ miały języki szwedzki i niemiecki.

To co wyróżnia język estoński wśród innych języków to kilka ciekawostek gramatycznych: pierwszą jest fakt że nie ma rodzajników ani form gramatycznych. Ponadto język ten posiada 14 przypadków, nie ma czasu przyszłego, ani określenia płci, za to występują w nim trzy różne czasy przeszłe. Język estoński opiera się na alfabecie łacińskim; alfabet estoński zawiera zaledwie 24 litery z czego 4 są ubogacone znakami diakrytycznymi (õ, ä, ö, ü). Po uwzględnieniu liter występujących w wyrazach obcych ilość liter zwiększa się do 32. Według Estończyków język estoński jest niezwykle „seksowny”, ze względu na to, że wiele słów kończy się słowem „seks”. Dlatego warto pamiętać, że gdy piękna Estonka krzyczy przy biesiadnym stole „TERVISEKS!” – to nie zaproszenie, tylko życzenie „ Na zdrowie!”.