Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia Somalijski, Tigrina

tlumaczenia_etiopski.jpg

 

Język somalijski – to język z grupy języków kuszyckich z rodziny afroazjatyckich. Najbardziej spokrewniony z oromskim.

 Jest to jeden z języków urzędowych Somalii oraz Solalilandu. Jest również używany przez mniejszości narodowe we wschodniej Etiopii, Dżibuti oraz Kenii.

Szacunkowa liczba posługujących się nim ludzi wynosi około 14 milionów. Alfabet somalijski zapisywany jest literami alfabetu łacińskiego, choć kolejność liter odpowiada kolejności w alfabecie arabskim.

 B, T, J, X, KH, D, R, S, SH, DH, C, G, F, Q, K, L, M, N, W, H, Y, A, E, I, O, U.

Język arabski wpłynął na około 20 % słownictwa języka somalijskiego inne zaś słowa pochodzą z języków : włoskiego i angielskiego.

Istnieją trzy główne odmiany języka somalijskiego :

- północny, na którym opiera się  standardowy język somalijski,

- Benadir – wspólnie zrozumiały z odmianą północną,

- iMaay – który nie jest wzajemnie zrozumiały z pozostałymi odmianami.

 

Język tigrinia – to język semicki z północnej gałęzi języków etiopskich. Posługuje się nim około 6 milionów ludności w północnej Etiopii – głównie w Tigraj, oraz w południowej i środkowej Erytrei gdzie obok języka arabskiego ma status języka urzędowego.

 To głównie język ludności muzłumańskiej tego regionu. Język tigrinia zapisywany jest pismem etiopskim. Można go jeszcze usłyszeć wśród emigrantów na terenie : Niemiec, Sudanu, Izraela i Arabii Saudyjskiej.

Jest spokrewniony z językiem amharskim również używanym w Etiopii i językiem tigre używanym w Erytrei , ma również powiązania z innymi językami semickimi takimi jak arabski i hebrajski.

Język tigrinia pisany jest w skrypcie geeza , w którym każda sylaba reprezentuje zarówno spółgłoskę jak i samogłoskę .

 

ML

 

Tłumaczenie tak egzotycznych języków wydaje się nie być łatwe i faktycznie takie nie jest. Jeśli jednak byliby Państwo zainteresowani przekładem, prosimy o przesłanie tekstu do bezpłatnej wyceny na jeden z udostępionych na stronie naszego biura tłumaczeń adresów e-mail.

Nikt nie ocenił jeszcze tej strony.
Bądź pierwszy!
Brak oceny

UDOSTĘPNIJ