Tłumaczenia turecki
Oferta biura tłumaczeń
Oferujemy tłumaczenia pisemne zwykle i przysięgłe dokumentów urzędowych oraz tekstów użytkowych z i na język turecki, w tym na przekłady:
- korespondencji administracyjnej i prywatnej,
- treści przeznaczonych na etykiety produktów,
O języku tureckim
Język turecki to język aglutynacyjny (dosłownie znaczy to język sklejany), charakteryzuje go także harmonia samogłoskowa i brak rodzaju gramatycznego. Należy do grupy oguzyjskiej języków tureckich. Wywodzi się z Azji Środkowej, ale swoim wpływem objął całe Bałkany, a jego korzenie mają prawie półtora tysiąca lat. Tureckim posługują się ludzie w Turcji i na Cyprze Północnym, a mniejsze skupiska mówiące po turecku można znaleźć w Iraku ,Grecji, Bułgarii, Macedonii, Kosowie, Albanii oraz częściach Wschodniej Europy. Wielu imigrantów w Zachodniej Europie, a zwłaszcza w Niemczech, także używa tego języka. Około 40% użytkowników języka tureckiego to użytkownicy rodzimi, dla których jest to język ojczysty.
Turecki dzielimy na wiele dialektów; za podstawę języka literackiego i standard uważany jest turecki stambulski. Język to bardzo ważny element tożsamości narodowej Turków. Panuje tam zasada „Ya Türkçe konuş ya da sus!” – „ Mów po turecku, albo milcz”. Dlatego być może tak trudno jest w Turcji dogadać się po angielsku. Język turecki to również język ciała, cmokania i gestów. Przykładowo wzniesienie brwi wraz z odchyleniem głowy w tył to zaprzeczenie czemuś, a trzykrotne cmoknięcie to wyraz dezaprobaty. Znany w Polsce niewinny znak „figi” to w Turcji bardzo obraźliwy gest.