Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia czarnogórski

Oferta biura tłumaczeń

 

Oferujemy tłumaczenia zwykłe i na prywatny użytek z i na język czarnogórski. Każde zleceni wyceniane jest indywidualnie, dlatego zachęcamy do wysłania tekstu źródłowego na adres biura lub dostarczenie go osobiście. Na podstawie wyceny podamy Państwu cenę i termin realizacji przekładu.

 

O języku czarnogórskim

 

tłumaczenia czarnogórski.pngJęzyk czarnogórski jest jednym z czterech wariantów języka serbsko-chorwackiego i opiera się na dialekcie sztokawskim – jest używany w Czarnogórze. W 2007 roku na mocy konstytucji czarnogórski został uznany za język urzędowy niezależny od serbskiego, chorwackiego i bośniackiego. Charakterystyczną cechą fonetyczną języka czarnogórskiego jest hiperjekawizm, czyli dwusylabowa wymowa ije, oraz występowanie spółgłosek palatalnych ś i ź.

Znany profesor Dubravko Škiljan twierdził, że w porównaniu do języka serbskiego i chorwackiego tylko język czarnogórski ma warunki, aby być odrębnym językiem, posiada bowiem odrębne głoski i fonemy. Alfabet języka czarnogórskiego występuje w wersji łacińskiej i jako cyrylica.