Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia albański

Oferta biura tłumaczeń

 

Nasze biuro tłumaczeń oferuje tłumaczenia pisemne zwykłe i przysięgłe z i na język albański  tekstów o różnej tematyce, w tym dokumenty urzędowe, prawnicze, handlowe, techniczne i inne. Nasi tłumacze są specjalistami  swoich dziedzinach, większość tłumaczy są to rodzimi użytkownicy języka albańskiego, tzw. native speakerzy.

 

O języku albańskim

 

tłumaczenia albański.jpg

Język albański posiada status języka urzędowego w Albanii, Kosowie oraz w gminie Ulcinj położonej w południowej Czarnogórze. Istnieją dwie odmiany języka albańskiego, które różnią się między sobą  fonologicznie, gramatycznie i leksykalnie. Pierwszą odmianą jest dialekt gegijski ( używany na północy Albanii, w Kosowie i Macedonii),  drugą dialekt toskijski (używany na południu Albanii, we Włoszech i Grecji). Granice między tymi dialektami tworzy położona w środkowej Albanii rzeka Shkumbin . Oficjalnie dialektem nauczanym w szkołach jest toskijski.

Początki języka albańskiego sięgają już VII-VIII wieku. Najstarszy odnaleziony zapis w języku albańskim to formuła chrztu z 1462 roku, którą przechowuje Biblioteka Laurenziana we Florencji.  Współczesny albański język literacki istnieje od XIX wieku. Oficjalnie autonomię języka albańskiego uznano dopiero w 1909 roku. Rok wcześniej wprowadzono pisownię opartą na alfabecie łacińskim zawierającym 36 znaków: 25 zwykłych, 9 diagrafów (dh, gj, ll, nj, rr, sh, th, xh, zh) i 2 znaków diakrytycznych (ë, ç). Wcześniej używano alfabetu greckiego, cyrylicy i pisma arabskiego. Ze względu na swoją specyfikę język albański zajmuje odrębną gałąź wśród języków indoeuropejskich.

Tłumaczenia na język albański wymagają od tłumacza wyjątkowej wiedzy nie tylko językowej, jak również znajomości kultury i obyczajów Albanii.