Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia białoruski

Oferta biura tłumaczeń

 

Zachęcamy do przekazania drogą elektroniczną lub osobiście tekstów przeznaczonych do tłumaczenia w trybie zwykłym lub uwierzytelnionym. Zlecenia realizowane są zarówno z języka białoruskiego jak i na język białoruski. Wycena usługi oraz określenie możliwego terminu wykonania są niezobowiązujące i bezpłatne.

 

O języku białoruskim

 

tłumaczenia białoruski.jpgJęzyk białoruski jest językiem urzędowym (obok rosyjskiego) na Białorusi oraz językiem pomocniczym w pięciu polskich gminach: Czyżach, Hajnówce (miejskiej), Hajnówce (wiejskiej), Narewce oraz Orli. Szacuje się, że na co dzień używa tego języka jedynie 10% białoruskiej populacji, język rosyjski jest znacznie bardziej powszechny. Dopiero od niedawna sytuacja ulega zmianie i zainteresowanie nauką ojczystego języka wzrasta.

Język białoruski wyodrębnił się z języka ruskiego. W różnych okresach historycznych był on zapisywany alfabetem polskim, arabskim, hebrajskim oraz cyrylicą. Status języka państwowego białoruski uzyskał dopiero w 1918 roku. Język ten jest w znacznym stopniu zrozumiały dla użytkowników języka ukraińskiego i rosyjskiego, a jedynie w połowie dla osób znających polski.