Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia wietnamski

Oferta biura tłumaczeń

Oferujemy tłumaczenia pisemne zwykłe oraz uwierzytelnione z i na język wietnamski, szczególnie:

  • materiały reklamowe,
  • dokumenty i treści związane z kartą pobytu, zezwoleniem na pracę dla cudzoziemca, itd.


Język wietnamski jest językiem urzędowym w Wietnamie oraz oficjalnie uznanym językiem mniejszości w Republice Czeskiej. Posługuje się nim także ludność zamieszkująca m.in. Kambodżę, Senegal, Filipiny, Tajlandię. Wietnamski wykształcił się pod dużym wpływem języka chińskiego. Pismo oparte na alfabecie chińskim nosi nazwę  chữ nôm. W XVII wieku, dzięki misjonarzom kościoła rzymskokatolickiego, powstał zapis oparty na alfabecie łacińskim - quốc ngữ. Przez jakiś czas obie wersje funkcjonowały równolegle w obiegu, obecnie obowiązuje zapis łaciński.

W wietnamskim wyróżnić można trzy dialekty: północny (standardowy), środkowy oraz południowy.

 

o języku wietnamskim

Język wwietnamski.pngietnamski jest językiem tonalnym, posiada 6 różnych tonów. To oznacza, że sposób wymowy decyduje o znaczeniu poszczególnych wyrazów lub zdań. Język ten wyróżnia również brak rodzajników i przedimków określonych lub nieokreślonych oraz liczby mnogiej. Z powodu budowy niefleksyjnej słowa powstają analitycznie, np. na wyraz oznaczający samolot składają się dwa już istniejące wyrazy: maszyna + latająca.

Słowotwórstwo oparte jest także na podwajaniu, co jest szczególnie widoczne np. w nazwach zwierząt, gdzie używa się wyrazów dźwiękonaśladowczych. Litery /f/, /j/, /w/, /z/ występują jedynie w słowach zapożyczonych z języków obcych, a /p/ wyłącznie w słowach pochodzących z francuskiego.

 

Aktualnie w Polsce uprawnienia tłumacza przysięgłego języka wietnamskiego posiada 12 osób.