Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia Marathi, Nepalski

tlumaczenia_nepalski.jpg

 

Język nepalski – język z grupy indoaryjskiej, z rodziny indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 17 milionów ludzi – w tym 11 milionów to mieszkańcy Nepalu a reszta zamieszkuje tereny północnych Indii przede wszystkim okolic  Dardżylingu i Sikkimu. Język nepalski jest językiem urzędowym w Nepalu . Zapisuje się go w alfabecie – dewangari, najstarsze zabytki piśmiennictwa w języku nepalskim pochodzą z XIV wieku. Prawie jedna trzecia ludności Nepalu posługuje się nepalskim jako językiem ojczystym.

Nepalski jest dominującym językiem w dolinie Katmandu, to oficjalny język używany przez administracje jak również język którym coraz większy procent lokalnej ludności posługuje się na co dzień. Nie mniej pozycja języka nepalskiego jako jedynego dopuszczalnego w sądach i urzędach jest stale podważana. Postuluje się o uznanie też innych języków etnicznych i na tym tle często dochodzi do konfliktów.

tlumaczenia_marathi.jpg

 

Język marathi zwany również językiem marathijskim – to język z grupy indoaryjskich. Jest jednym z najszerzej używanych w Indiach języków. Posiada długą tradycję literacką. Pierwszy dokument w języku marathi został znaleziony w stanie Karnateka a jego wiek datowany jest na około 1300. Obecnie posługuje się nim jako swym rodzimym językiem ponad 7 milionów ludzi. A dla kolejnych 20 milionów to drugi język jakim się posługują. Zapisywany jest alfabetem sylabicznym – dewanagari.

Większość użytkowników języka marathi mieszka w indyjskim stanie Maharashtra jak również żyją w sąsiednim Guarat, Madhya, Pradesh, Goa, Karnataka. Etnologowie odnotowali również osoby posługujące się nim w Izraelu, które trafiły tam w wyniku emigracji Żydów z Półwyspu Indyjskiego i Mauritiusa.

Język marathi jest oficjalnym językiem urzędowym stanu Maharashtra. Konstytucja Indii wymienia go jako jeden z dwudziestu dwóch oficjalnych języków tego kraju.

 

ML

 

Potrzebują Państwo tłumaczeń z "górnej" półki, charakteryzujące się naprawdę WYSOKIM poziomem np z języka lub na język nepalski - zapraszamy do kontaktu z pracownikami naszego biura tłumaczeń.

Nikt nie ocenił jeszcze tej strony.
Bądź pierwszy!
Brak oceny
Poprzedni post
Następny post

UDOSTĘPNIJ