Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Światowy Dzień Zdrowia

                       

Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez World Health Day (WHO) – tłumacząc - Światową Organizację Zdrowia w 1948 roku i obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia począwszy od 1950 roku. Głównym przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie.

„ Zdrowie dla wszystkich” to hasło z 2019 roku tego roczne hasło brzmi „ Uniwersalny zasięg i dostęp do opieki zdrowotnej”- ze szczególnym uwzględnieniem roli systemu podstawowej opieki zdrowotnej.

Chodzi o dostęp do opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie , który obejmuje pełne spektrum usług potrzebnych człowiekowi przez całe życie – od promocji zdrowia po profilaktykę, leczenie, rehabilitację i opiekę paliatywną.

Jest to więc kontynuacja ubiegłorocznego tematu Światowych Dni Zdrowia.

Podstawowa opieka zdrowotna polega na opiece nad ludźmi i pomaganiu im w poprawie stanu zdrowia lub utrzymaniu dobrego samopoczucia, a nie tylko leczeniu określonych chorób. Podstawowa opieka zdrowotna powinna obejmować większość potrzeb zdrowotnych , jakie pojawiają się u ludzi w ciągu całego ich życia, w tym między innymi usługi takiej jak: badania przesiewowe pod kątem różnego rodzaju chorób, szczepień, informacje na temat jak zapobiegać chorobom, leczenie długotrwałe i krótkoterminowe oraz rehabilitację.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, połowa ludzi na całym świecie nie otrzymuje opieki medycznej na miarę swoich potrzeb, a każdego roku około 100 milionów osób doświadcza skrajnego ubóstwa z powodu wydatków na własne zdrowie. Muszą oni wybierać pomiędzy opieką medyczną a jedzeniem, ubraniem lub mieszkaniem.

Zapewnienie podstawowej opieki zdrowotnej jest wyzwaniem dla polityków , pracowników służb zdrowia i każdego z nas.

Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia

 – ZDROWIE JEST PRAWEM CZŁOWIEKA.

W Polsce w czasach PRL-u, Światowy Dzień Zdrowia obchodzono jako Dzień Pracownika Służby Zdrowia w pierwszą niedzielę po 7 kwietnia. Aktualnie w tym dniu obchodzone są dwa święta: Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia.

W sytuacji w jakiej obecnie znalazł się cały Świat my wszyscy ludzie powinniśmy podziękować wszystkim:

lekarzom, pielęgniarkom, salowym, sanitariuszom, laborantom całej służbie medycznej nie pomijając nikogo

na całym świecie nie tylko w Polsce za ich poświęcenie, oddanie i zaangażowanie w walce z koronawirusem i opieką nad wszystkimi zarażonymi. BRAWO - CZAPKI Z GŁÓW.

 

ML

UDOSTĘPNIJ