Pomagamy Ci
zrozumieć świat

1 Kwietnia Prima Aprilis

 

Prima aprilis w dosłownym tłumaczeniu z łaciny oznacza „pierwszy kwietnia” to dzień , w którym trzeba uważać na psoty i żarty ze strony rodziny, przyjaciół i znajomych a nawet niepotwierdzone informacje podawane w telewizji.

Pochodzenie zwyczaju primaaprilisowego nie jest do końca znane. Sam zwyczaj najprawdopodobniej pochodzi od rzymskich kwietniowych świąt – Cerealiów ,  wedle których proszono boginię urodzaju Cererę o urodzajne plony kwietniowe. Druga z teorii mówi , że składano cześć bożkowi śmiechu i wesołości , w święto przypadające na 1 kwietnia na dzień kiedy Rzymianie obchodzili Nowy Rok.

Do Polski Prima Aprilis dotarł w XVI wieku a polski poeta Wacław Potocki pisał :

 „ Prima Aprilis , albo najpierwszy dzień kwietnia,

po rozmaitych żartów moda staroletnia” .

Dzisiaj to święto obchodzi się w całej Europie, chociaż nie wszędzie tego samego dnia i pod tą samą nazwą.

Hiszpanie robią sobie żarty trochę wcześniej 28 grudnia.

Anglicy obchodzą to święto również 1 kwietnia ale nazywają je April Fool`s Day czyli tłumacząc dosłownie - Dniem Głupca.

Francuzi oryginalnie nazywają „Poisson d`avril” co w dosłownym tłumaczeniu znaczy : kwietniowa ryba.

We Włoszech dzień ten to „Pecse d`aprille” – czyli ryba kwietniowa.

Jak rzymska legenda głosi Kleopatra wyzwała swojego adoratora Marco Antonio na pojedynek proponując mu rywalizację w wędkowaniu. Pojedynek ten miał dotyczyć złowienia jak największych rozmiarów ryby. Rzymianin nie chciał wypaść słabo w oczach Kleopatry i polecił swojemu słudze kupienie największej ryby na targu i potajemnym zawieszeniu jej na haczyku swojej wędki. Kleopatra odkryła jednak podstępne zamiary Marca Antonia i nakazała umieszczenie na haczyku wędki swojego adoratora sztucznej ryby wykonanej ze skóry krokodyla ot i cała prawda dnia kwietniowej ryby.

 

ML

UDOSTĘPNIJ