Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia Angielskie

 

Światowy Dzień Języka Angielskiego.jpg

 

Światowy Dzień Języka Angielskiego, czyli Dzień, W Którym Nie Urodził Się Shakespeare

Zgodnie z uchwałą ONZ to dzień poświęcony jednemu z sześciu oficjalnych języków tej organizacji. Dla uczczenia historii i bogactwa kultury anglojęzycznej Światowy Dzień Języka Angielskiego przypada na dzień 23 kwietnia, uznawany za datę narodzin oraz śmierci Williama Shakespeare'a.

Z życia Barda z Avon wiele faktów pozostaje nieustalonych ze względu na nieliczne zachowane źródła. Nawet wizerunek poety, tak bardzo rozpowszechniony w mediach, w rzeczywistości jest jedynie niepotwierdzonym domysłem. Także podpisy na dokumentach sądowych Shakespeare pozostawiał różne, jeśli chodzi o warianty nazwiska. Owa aura tajemniczości stała się inspiracją dla wielu filmów i książek. O tym, co z pewnością się zdarzyło, wiemy niewiele.

23 kwietnia 1954 roku William zostaje ochrzczony kilka dni po narodzinach w Stratford nad rzeką Avon jako syn Johna (rękawicznika i handlarza wełną) i Mary (córki posiadacza ziemskiego). Dokładna data urodzin pozostaje nieznana.

28 listopada 1582 w Worcester 18-letni William Shakespeare poślubia 26-letnią Anne Hathaway.

Córka Susanna, ochrzczona zostaje 26 maja 1583 roku. Bliźnięta Judith i Hamnet ochrzczone zostają 2 lutego 1585 roku. Hamnet przeżyje zaledwie 11 lat.

1985-1592 to tak zwane stracone lata, na temat których nie zachował się żaden materiał.

W okolicach 1592 roku Shakespeare zdobywa rozgłos jako aktor. W 1954 roku powstaje Trupa Lorda Szambelana (pod patronatem urzędnika dworu Elżbiety I Tudor), potem znana jako King’s Men od 1603 roku (pod patronatem Jakuba I Stuarta).

Od 1596 do 1611 Bard z Avon wydaje średnio dwie sztuki jako dramaturg. Łącznie pozostawia po sobie 38 sztuk, 2 poematy prozą, kolekcję 154 sonetów i innych wierszy. Przypisuje się mu stworzenie 1 700 słów w języku angielskim. Żadna sztuka nie została zachowana w oryginalnym manuskrypcie.

W 1597 Shakespeare nabywa nowy dom w swojej rodzinnej miejscowości i tam spędza ostatnie pięć lat życia. Z okresu 1605-1612 zachowały się dokumenty dotyczące inwestycji i procesów sądowych.

Poeta umiera 23 kwietnia 1616 roku w wieku 52 lat. Zostaje pochowany dwa dni później przy parafii w Stratford, bez nazwiska na nagrobku, za to z czterowierszem. Swój majątek przepisuje wnukom najstarszej córki, zaś żonie pozostawia w testamencie drugie najlepsze łóżko. Żadne z wnucząt nie pozostawiło po sobie spadkobierców, stąd współcześnie Shakespeare nie posiada żadnych bezpośrednich potomków w linii prostej.

Tutaj kończą się fakty, a zaczyna pole dla wyobraźni, której po lekturze poety narodowego Anglii nie powinno nam brakować. Warto zacząć od dzieł, które na język polski tłumaczyli dla nas: Ignacy Hołowiński, Stanisław Koźmian, Leon Ulrich, Józef Paszkowski, Jan Kasprowicz, Maria Sułkowska, Stanisław Barańczak, Maciej Słomczyński oraz Ryszard Długołęcki.

 

JM

Tę stronę oceniło już 5 osób.
Średnia ocen to 4.20 na 5 możliwych.
Brak oceny

UDOSTĘPNIJ