Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia Tamilski

tlumaczenia_jezyk_tamilski.jpg

 

Język tamilski – język z rodziny drawidyjskiej grupy południowej. Drugi obok języka telugu pod względem liczby użytkowników z tej rodziny językowej. Posługuje się nim około 65 mln Tamilów. Zamieszkują oni głównie południowoindyjski stan Tamil Nandu oraz wyspę Cejlon. Językiem tym posługuje się ponad 68 milionów osób, również emigranci w Malezji i Singapurze.

Język tamilski to urzędowy język w Singapurze, na Sri Lance i w Tamil Nandu.

Język tamilski wykształcił się już w I wieku n.e. Do jego zapisu używa się odrębnego pisma południowoindyjskiego. Najstarsze zachowane inskrypcje w piśmie tamilskim, w nieco odmiennej formie niż stosowana obecnie, pochodzą z III wieku. Współczesny alfabet tamilski ukształtował się natomiast w VIII wieku, pod dużym wpływem pisma grantha. Pierwsze teksty drukowane pojawiły się w XVI wieku dzięki aktywności misjonarzy chrześcijańskich.

Pismo tamilskie, podobnie jak inne alfabety indyjskie, to typowe pismo alfabetyczno-sylabiczne (abugida). Podstawową jednostką jest sylaba. Nie jest to jednak sylabarium, gdyż grafemy te najczęściej zachowują element spółgłoskowy, który jest następnie modyfikowany przez element samogłoskowy.

Alfabet tamilski składa się z 12 samodzielnych znaków, 18 spółgłoskowych oraz 5 dodatkowych znaków, tzw. grantha, występujących jedynie w wyrazach zapożyczonych. Kombinacja znaków samogłoskowych i spółgłoskowych daje w sumie aż 276 grafemów.

 

 

Samodzielne znaki samogłoskowe

 

Znaki spółgłoskowe

 

Grafem tamilski

Transliteracja

Grafem tamilski

Transliteracja

a

ā

க்

k

i

ங்

ī

ச்

c

u

ஞ்

ñ

ū

ட்

e

ண்

ē

த்

t

ai

ந்

n

o

ப்

p

ō

ம்

m

au

ய்

y

 

 

ர்

r

 

 

ல்

l

 

 

வ்

v

 

 

ழ்

 

 

ள்

 

 

ற்

 

 

ன்

ML

 

Proszę przesłać tekst do naszego biura tłumaczeń a my go bezpłatnie wycenimy i prześlemy Państwu ofertę na przekład.

Nikt nie ocenił jeszcze tej strony.
Bądź pierwszy!
Brak oceny
Poprzedni post
Następny post

UDOSTĘPNIJ