Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia Tadżycki

tlumaczenia_jezyk_tadzycki.jpg

 

Język tadżycki – to język z grupy irańskiej języków indoeuropejskich, zazwyczaj uważany za wariant języka perskiego. Obecnie w tym języku porozumiewa się około 4 500 000 osób z Uzbekistanu, Afganistanu i Tadżykistanu, gdzie język ten ma status języka oficjalnego.

Język tadżycki ewaluował z języka perskiego pod dużym wpływem sąsiednich języków tureckich, a w szczególności uzbeckiego. Jednak zachował wiele archaicznych form gramatycznych i leksykalnych, które zanikły we współczesnym języku perskim.

W języku tadżyckim wyróżnia się cztery dialekty :

-północne

- centralne

- południowe

- południowo - wschodnie.

Ponadto za dialekt tadżycki uważa się język bucharski.

Tadżycki pierwotnie, podobnie jak perski, zapisywany był pismem arabskim. Po wejściu Tadżykistanu w skład ZSRR najpierw uproszczono pismo arabskie, potem zastąpiono je alfabetem łacińskim, a obecnie używa się cyrylicy.

Oficjalny język tadżycki oparty jest na dialekcie używanym w Duszanbe, które położone jest najbardziej centralnie spośród wszystkich dialektów.

Aby dopasować go do systemu fonologicznego języka tadżyckiego wprowadzono kilka nowych liter, tzn.: ғ /γ/, қ /q/, ҳ /h/, ч /j/, у /ū/и.

 

ML

 

Przygotowanie oferty na tłumaczenie z lub na język tadżycki jest możliwe na podstawie przesłanego do biura tłumaczeń tekstu – zapraszamy do kontaktu.

Nikt nie ocenił jeszcze tej strony.
Bądź pierwszy!
Brak oceny
Poprzedni post
Następny post

UDOSTĘPNIJ