Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia Paszto

tlumaczenia_paszto.jpg

 

Język paszto -  to język należący do rodziny języków indoeuropejskich. Jest to język urzędowy w Afganistanie. Językiem tym posługują się Pasztowie na terenie rozciągającym się od Haretu w północno – zachodniej części Afganistanu, przez. Farah na zachodzie, Kandahar na południu aż po Dżalabad na wschodzie i dalej po Paszewer w zachodnim Pakistanie. Używa go na co dzień około 8 milionów Afgańczyków 6 milionów Pakistańczyków oraz 50 tysięcy Irańczyków. Uważa się , że 50 % mieszkańców Afganistanu posługuje się tym językiem jako pierwszym a 10% jako drugim.

Istnieją dwie podstawowe odmiany Paszto:

- paszto w Afganistanie, której wersja standardowa oparta jest na dialekcie miasta Kandahar

- paszto w Pakistanie,  oparte na dialekcie Paszewaru.

Do zapisu języka paszto używa się zmodyfikowanego pisma arabskiego w kierunku od prawej do lewej strony kartki.

Pasztowie posiadają długą tradycję ustnego przekazywania przysłów, opowieści i poezji. Od XVII wieku paszto służy do zapisu literatury a współcześnie używa się go też w mediach.

 

Język dari -  to język z grupy irańskiej języków indoeuropejskich, zazwyczaj uważany za wariant języka perskiego. Obok paszto jest jednym z dwóch języków urzędowych Afganistanu. Tą pozycję w państwie afgańskim zagwarantowała językowi dari ustawa zasadnicza z 1964 roku. Status obydwu języków był i nadal jest równy. W odróżnieniu od paszto , język dari był językiem dworu, kultury, literatury  a także miasta i rzemiosła.

 

ML

 

Są Państwo zainteresowani wykonaniem tłumaczenia z lub na któryś z wymienionych języków – zapraszamy do kontaktu z Biurem Tłumaczeń Kumiria.

Nikt nie ocenił jeszcze tej strony.
Bądź pierwszy!
Brak oceny
Poprzedni post
Następny post

UDOSTĘPNIJ