Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia Kurdyjski

tlumaczenia_kurdyjski.jpg

 

    Język kurdyjski – należy do języków indoeuropejskich.

Językiem  tym posługują się Kurdowie na obszarach wschodniej Turcji, północnego i północno – wschodniego Iraku i Syrii ,  a także w Iranie , na Kaukazie, Armenii i Libanie. Kurdyjski jest językiem ojczystym dla około 22-31 milionów osób. Język kurdyjski dzieli się na kilka głównych dialektów , które często traktowane są jako odrębne języki oraz wiele dialektów pochodnych tj:

- kurmandzki w Turcji zapisywany alfabetem łaciński w wariancie tureckim.

- sorani w Iraku oparty na wzbogaconym o kilka dodatkowych liter alfabet arabski charakteryzuje się tym, że notuje wszystkie samogłoski: nie tylko długie ale i krótkie.

- sine w Iranie używa zaadoptowanego pisma arabskiego w wariancie perskim.

Początki literatury kurdyjskiej sięgają XI wieku. Język kurdyjski używa trzech różnych systemów pisma. W Iranie i Iraku język kurdyjski zapisuje się za pomocą alfabetu arabskiego. W Turcji i Syrii używa się alfabetu łacińskiego. Natomiast język kurdyjski używany na terenie dawnego Związku Radzieckiego zapisuje się zmodyfikowanej cyrylicy.

Pojawiły się propozycje by ujednolicić alfabet kurdyjski do formatu rozpoznawalnego  w całym świecie, bazującego na standardzie kodowania znaków ISO.

Język kurdyjski jest oficjalnym językiem Iranu. Istniał już w starożytności, ale w odróżnieniu do języka perskiego z którym jest spokrewniony ma stosunkowo młodą tradycję literacką. Najstarsze zachowane rękopisy kurdyjskie pochodzą z XVI wieku.

Były zapisane alfabetem arabskim , który także obecnie jest używany.

 

ML

 

Jeśli zainteresowani są Państwo tłumaczeniem z lub na język kurdyjski zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszym biurem tłumaczeń lub przesłanie tekstu na adres wycena@kumiria.pl do bezpłatnej i nie zobowiązującej wyceny.

Tę stronę oceniły już 2 osoby.
Średnia ocen to 1.00 na 5 możliwych.
Brak oceny
Poprzedni post
Następny post

UDOSTĘPNIJ