Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia Maltański

tlumaczenia_maltanski.jpg

 

        Język maltański – to język z grupy semickiej rodziny afroazjatyckiej. Jest używany przez około 350 tysięcy osób na Malcie, gdzie od 1964 roku jest językiem urzędowym. Jest on spokrewniony z językiem arabskim, a dokładnie z dialektami zachodnimi , szczególnie z tunezyjskim. Niektórzy lingwiści sądzą, że maltański może być potomkiem wymarłego języka fenickiego. Najstarszym znanym tekstem zapisanym po maltańsku jest wiersz pochodzący z XV wieku IL Cantilena pióra Pietro Caxaro. Język maltański bardzo długo pozostawał w formie mówionej, a początkowo zapisywano go używając alfabetu arabskiego, a dopiero później łacińskiego.

Jest jedynym językiem semickim zapisywanym alfabetem łacińskim.

Alfabet maltański składa się z 5 samogłosek: a, e, i, o, u i 23 spółgłosek: b, ċ, d, f, g, ġ, h, ħ, j, k, l, m, n, p, q, r, s, t, v, w, x, ż, z . Zawiera on także 1 dyftong ( ie ) i 1 dwuznak ( għ ). Ciekawostką jest, że pomimo istnienia litery  ċ, nie ma w nim litery c. A ponadto, odwrotnie niż w języku polskim, litera ż stoi przed literą z.

 

Przykładowe zwroty i ich tłumaczenia:

Cześć -  bonġu [bondżiu]

Na razie - ċaw [cział]

Pa – narak

Proszę - jekk jogħġbok [jek jodżbok]
Dziękuję - grazzi [gracci]
Przepraszam - skużi [skuzi]
Tak - iva [iwa]
Nie - le [le]

Jeżeli chodzi o słownictwo, to jest to prawdziwa mieszanka. Według szacunków 52% słów pochodzi z języka włoskiego, 32% słów z arabskiego, 6% z angielskiego, a reszta z francuskiego. Mocno uproszczona gramatyka pochodzi z arabskiego, natomiast składnia ma więcej wspólnego z włoskim i angielskim.

 

ML

 

Potrzebują Państwo przetłumaczyć coś na maltański? A może z maltańskiego? Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem tłumaczeń.

Nikt nie ocenił jeszcze tej strony.
Bądź pierwszy!
Brak oceny
Poprzedni post
Następny post

UDOSTĘPNIJ