Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Dlaczego Warto Odwiedzić Rzym (Cz. 6)

          PIRAMIDY nie tylko można zobaczyć w Egipcie ! jak to? już tłumaczymy ...

PIRAMIDA CESTIUSZA W RZYMIE – to monumentalny grobowiec Gajusza Cestiusza Epulona trybuna ludowego i pretora Rzymu. Grobowiec jego wchodzi w skład Murów Aureliana i został wzniesiony w ciągu 330 dni w I wieku(około  12 roku)  p.n.e.  w pobliżu Porta Ostiensis, obecnie Porta San Paolo.

Jest najlepiej zachowaną i największą piramidą spośród budowanych ( pozostałych trzech) w Rzymie po podbiciu Egiptu w 30 wieku p.n.e. Forma grobowca stanowi przykład panującej w Rzymie okresu Augusta egiptomanii.  Piramida ma formę ostrosłupa o wysokości 36,4 metrów i zbudowana jest na planie kwadratu o boku 29,5 metrów.  Korytarz do grobowca został zamurowany po pogrzebie. Zobaczyć jednak można pozostałości malowideł w trzecim stylu pompejskim. Boki piramidy obłożono blokami marmurowymi z miejscowości LUNA ( marmur kararyjski). Pomalowana na biało zdobiona była figurami dekoracyjnymi w postaci anfor i wizerunków kapłanek malowanych na ścianach oraz czterema figurami NIKE na sklepieniu.

W latach 2012-2015 przeszła renowację dzięki funduszom japońskiego mecenasa sztuki YUZO YAZI , który przeznaczył na ten cel 2 miliony Euro.

Ciekawostką jest, że na tej rzymskiej piramidzie wzorowała się polska szlachta budując sobie grobowce. Takim przykładem może być dawna piramida podkomorzego Chełmińskiego Pawła Orzechowskiego z XVII wieku.

 

ML

Nikt nie ocenił jeszcze tej strony.
Bądź pierwszy!
Brak oceny

UDOSTĘPNIJ