Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia Suahili

suahili_tlumaczenia.jpg

 

Język suahili zaliczamy do języków z rodziny bantu (rodzina języków afrykańskich), używa się go w Afryce Środkowej i Wschodniej, na przykład w Tanzanii, Kenii czy w Ugandzie. W obecnych czasach zapisuje się go alfabetem łacińskim, ale kiedyś był zapisywany również w postaci alfabetu arabskiego. W jego skład wchodzi aż 20 dialektów, z kolei językiem suahili jako ojczystym posługuje się około 800 tysięcy ludzi na świecie.

Język suahili posiada słownictwo pochodzące w większości z bantu, jednak pojawiają się w nim również zapożyczenia z języka arabskiego, a nawet angielskiego.

Podstawowe zwroty w suahili wydają się bardzo wdzięczne, co może zachęcić do nauki tego języka, na przykład:

- nini? – co?

- nani? – kto?

- mimi – ja

- sisi – my

- yeye – on

- samaki – ryba

- chakula – jedzenie

- kuku – kurczak

- punda milia – zebra

- moja – jeden

- sasa – teraz

- pole-pole – spokojnie

- barabara – droga

- chumba – pokój

Jeżeli chcemy przywitać się w języku suahili, powiemy „Jambo” (dżambo, tłumaczenie: Cześć) lub zapytamy „Vipi?” (przetłumaczymy: Co u Ciebie?). Z kolei żegnając się powiemy „Kwaheri” (tłumaczenie: Do widzenia) lub „Lala salama” (przetłumaczymy jako: Dobranoc).

Ciekawostką dotyczącą języka suahili jest fakt, że w bajce „Król Lew” imiona bohaterów pochodzą właśnie z tego języka – Simba to lew, Rafiki to przyjaciel, Kovu to skaza, Zira – nienawiść, a Shenzi – nieokrzesany. Również znana wszystkim piosenka pochodząca z filmu, „Hakuna matata”, oznacza w języku suahili „Nie martw się”.

 

JN

Tę stronę oceniły już 3 osoby.
Średnia ocen to 2.33 na 5 możliwych.
Brak oceny

UDOSTĘPNIJ