Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Dlaczego Warto Odwiedzić Rzym (Cz. 5)

 

A dlatego by zobaczyć CASTEL SANT`ANGELO czyli w tłumaczeniu ZAMEK ŚWIĘTEGO ANIOŁA.

 

CASTEL_SANTANGELO_czyli_w_tlumaczeniu_ZAMEK_SWIeTEGO_ANIOLA.jpg

 

Zamek Świętego Anioła znajduje się na końcu Via della Conciliazione , która to ulica łączy się z Watykanem. Nazwa zamku nawiązuje do objawienia się Archanioła Michała , który uchronił miasto RZYM od zarazy dżumy. Dziś na jego cześć nad zamkiem wznosi się posąg z brązu przedstawiający Anioła z rozpartymi skrzydłami chowającego miecz.

Budowę Zamku Św. Anioła zlecił cesarz HADRIAN w II w n.e.

Budowa miała służyć jako mauzoleum dla cesarza i jego rodziny. Faktycznie w samym sercu zamku znajduje się grobowiec cesarski, a prowadzi do niego spiralny korytarz. W epoce średniowiecznej grobowiec został przeobrażony w zamek warowny, który miał bronić siedziby papieskiej na Watykanie. Wtedy to budowla zyskała elementy fortyfikacji baszty i fosę. W renesansie natomiast wydrążono korytarz łączący Watykan wprost z zamkiem,  a we wnętrzu urządzono sale i apartamenty  papieskie a także zorganizowano archiwum i skarbiec. Z biegiem lat w różnych epokach również w zamku znajdowało się : więzienie, koszary  i arsenał broni.

Nad wystrojem pomieszczeń pracowali najlepsi artyści epoki między innymi uczniowie Rafaela Santi.

Nazwa Zamek Świętego Anioła pochodzi od objawienia , które miało się przydarzyć papieżowi Grzegorzowi I Wielkiemu.

Jak głosi legenda w trakcie pokutnej procesji ,którą odprawiał papież ,by przebłagać Boga i ocalić miasto od zarazy dżumy , która to zaraza nękała miasto i dziesiątkowała jej mieszkańców, zobaczył on na szczycie budowli sylwetkę Archanioła Michała chowającego skrwawiony ognisty miecz do pochwy. Miało to oznaczać , iż udało się przebłagać Boga i nadszedł koniec zarazie dżumy, która już się nie pojawiła. Po tych wydarzeniach zamek zwieńczono figurą Archanioła Michała.

W zamku pochowani zostali cesarze: Antonius Pius, Marek Aureliusz, Septymiusz Sewer i Karakalla. Obecnie pełni on funkcję placówki muzealnej.

Zamek ma V pięter :

Na I znajdują się pozostałości z okresu budowy twierdzy przez Rzymian.

II piętro wyposażone jest w cele więzienne.

III to piętro wojskowe z dużymi dziedzińcami.

IV to piętro papieży, ma którym zobaczyć można wspaniałe dzieła sztuki: obrazy , rzeźby itp.

Na V natomiast usytuowany jest taras, z którego rozciąga się malowniczy widok na miasto .

Do zamku można się również dostać przez most nad rzeką TYBR zwanym również  Ponte Sant` Angelo w tłumaczeniu - Mostem Świętego Anioła , który ozdobiony jest posągami 10 aniołów , z których aż dwóch autorem jest słynny BERNINI. Jego aniołowie jak przystało na mistrza baroku przyobleczone są zwiewnymi szatami a narzędzia męki pańskiej trzymane są w rękach aniołów niczym teatralne przedmioty.

 

 

                                                                     Cdn…..

 

ML

Tę stronę oceniła już 1 osoba.
Średnia ocen to 5.00 na 5 możliwych.
Brak oceny

UDOSTĘPNIJ