Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Dlaczego Warto Odwiedzić Rzym (Cz. 4)

Dla sprawdzenia swojej prawdomówności - czy po powrocie suma kończyn będzie się zgadzać ?

Usta Prawdy Tłumaczenie Bocca della Verita.jpg

 

Bocca della Verita  czyli w tłumaczeniu Usta Prawdy to jeden z najpopularniejszych obiektów starożytnego Rzymu. To okrągły i marmurowy medalion o średnicy 175 cm przedstawiający oblicze bóstwa. Najprawdopodobniej jest to starożytny Bóg Mórz OKEANAS. Stworzono wiele teorii na temat pochodzenia Ust Prawdy. Po za średniowieczną legendą o wykrywaniu kłamstw, Usta Prawdy mogły być pokrywą zbiornika na wodę, częścią fontanny lub służyć jako pokrywa rzymskiego wodociągu. Większość uczonych zakłada, że jest to oryginalna osłona starożytnej świątyni Herkulesa, która została zbudowana na wzór sklepienia Panteonu. Usta Prawdy zostały umieszczone w portyku kościoła Santa Maria in Cosmedin, gdzie przebywają do tej pory. W tym średniowiecznym kościółku znajdują się relikwie – czaszka Św. Walentego biskupa Terni, patrona zakochanych.

Basilica di Santa Maria in Cosmedin – to ciekawa architektura romańska. Większość turystów dociera tu ze względu na mieszczące się przed wejściem do świątyni Usta Prawdy. Wnętrze kościoła jest bardzo skromne, proste i surowe odznaczające się prawdziwą romańską szlachetnością. To VIII – wieczna bazylika z fascynującą trójnawową kryptą. Forma kościoła jest niezwykle prosta i pierwotna, stanowi idealne tło dla fresków pochodzących z XIX wieku, posadzki w stylu arte cosmatesca, przegród chórowych i przepięknie udekorowanego schola cantorum.

 

A jak działał rzymski wykrywacz kłamstwa – Bocca della Verita?

Według legendy podejrzany o kłamstwo wkładał rękę w otwarte usta rzeźby i jeśli mówił prawdę, to bezpiecznie wyjmował nienaruszoną dłoń z otworu, jeśli kłamał, jego ręka została miażdżona i odgryziona.

Czy można przechytrzyć Usta Prawdy ?

Istnieje legenda o kobiecie, która została oskarżona o niewierność i postawiona przed osądem Ust Prawdy. Kobieta ta została zmuszona do włożenia ręki w usta ale gdy stała już przed rzeźbą, użyła małego podstępu. Nagle mężczyzna, który w rzeczywistości był jej kochankiem udający , że jej w ogóle nie zna pocałował ją w jej usta. Przyglądający się tej scenie tłum uznał mężczyznę za szaleńca i pozwolił mu odejść. A kobieta kiedy włożyła rękę w Usta Prawdy oświadczyła, że nigdy nie całowała  nikogo innego po za mężem i szalonym mężczyzną, który ją chwile wcześniej pocałował. Zdradzany mąż zachował honor, ale od tego momentu nie było już odgryzionych rąk. Legenda mówi, że po tym zajściu Usta Prawdy poczuły się głęboko ośmieszone i przestały oficjalnie pełnić funkcję sędziego. Nie spodobało im się oszustwo i przestały działać.

Turyści zwiedzający Rzym jednak chcą sprawdzić czy legenda dalej działa i czy prawda zawsze się popłaca.

 

ML

Tę stronę oceniły już 3 osoby.
Średnia ocen to 3.67 na 5 możliwych.
Brak oceny

UDOSTĘPNIJ