Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Dlaczego Warto Odwiedzić Rzym (Cz. 2)

Biuro Tłumaczeń Kumiria zaprasza do Rzymu - Koloseum.jpg

Biuro Tłumaczeń Kumiria zaprasza na krótka wycieczkę do Rzymu, miasta, które kryje w sobie wiele miejsc wartych odwiedzenia tych bardziej  znanych i być może już zapomnianych.

 

Koloseum to najważniejszy obiekt monumentalny z okresu Rzymu antycznego, budowę tego imponującego gmachu rozpoczęto za panowania Wespazjana w 72 roku n.e . Uroczystego otwarcia amfiteatru  dokonano w 80 roku z tej to okazji zorganizowano różne widowiska , które trwały osiem miesięcy. Ogromny amfiteatr był najczęściej sceną krwawych walk gladiatorów między sobą lub też z dzikimi zwierzętami. W połowie V wieku amfiteatr ucierpiał z powodu trzęsienia ziemi. Spełniał początkowo funkcje twierdzy, lecz z czasem stał się kamieniołomem głównie dla architektów pracujących w służbie papieży. W dzisiejszych swych kształtach daje nam jedynie blade pojęcie o swej dawnej wystawności. Amfiteatr składa się z trzech kondygnacji  arkad spoczywających na filarach. Trybuny składają się z trzech poziomów stopni, które mogły pomieścić 50 tysięcy widzów. Na podium najbliższym areny mieściła się loża cesarska przeznaczona jedynie dla panującego oraz siedzenia dla senatorów, najważniejszych urzędników i westalek. Pierwszy sektor trybun zajmowali wojskowi, drugi obywatele Rzymu a trzeci wieńczący całość zajmował lud. Ogromny drewniany krzyż postawiono w Koloseum z woli papieża Piusa IX, by uświęcić to miejsce w którym zginęło wielu chrześcijan.

 

Panteon to najsłynniejszy zabytek architektury antycznego Rzymu zachowany niemalże w stanie doskonałym. Wzniesiony został w 27 roku p.n.e z woli Agryppy. Ma kształt dużej rotundy poprzedzonej pronaosem o szesnastu kolumnach korynckich, osiem od frontu pozostałe ustawione w taki sposób by podzielić przedsionek na trzy nawy. Mają one ponad dwadzieścia metrów wysokości i wykonane są z egipskiego granitu. Pod trójkątnym frontem widnieje napis uwieczniający imię Agryppy. Całość zamyka czasza kopuły. W średniowieczu Panteon spełniał funkcję twierdzy. Papież Bonifacy IV poświęcił budowle kultowi chrześcijańskiemu. Pełni on też funkcję grobowca dla Wiktora Emanuela II, królowej Małgorzaty oraz Rafaela. Na przestrzeni całych stuleci obiekt był rabowany i niszczony, zerwano brązowe belkowanie, z którego wykonano konfesję w Bazylice Św. Piotra oraz odlano 80 armat do Zamku św. Anioła.

 

Warto uczyć się języków obcych by swobodnie móc pojechać w te wszystkie miejsca i zobaczyć je na własne oczy.  Cdn …

 

ML

Nikt nie ocenił jeszcze tej strony.
Bądź pierwszy!
Brak oceny

UDOSTĘPNIJ