Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Nowy Rok W Rosji

Biuro_Tlumaczen_Kumiria.JPG

 

W Polsce Wigilię i Boże Narodzenie obchodzimy 24 i 25 grudnia każdego roku. Jednak w Rosji te święta przypadają na 6 i 7 stycznia. Podobne różnice możemy zauważyć w kwestii obchodzenia Sylwestra i świętowania Nowego Roku.

Dekretem cara Piotra I Rosja świętowała Sylwestra w noc z 31 grudnia na 1 stycznia – ten dekret miał sprawić, że Rosja będzie bardziej zeuropeizowana. Nie zmieniło to jednak faktu, że Rosja w dalszym ciągu żyła według kalendarza juliańskiego, który jest opóźniony względem gregoriańskiego (obowiązującego w Europie) o 13 dni. W wyniku tego obecnie Rosja dwukrotnie świętuje Nowy Rok – według kalendarza gregoriańskiego 1 stycznia, a według kalendarza juliańskiego 14 stycznia. W międzyczasie (7 stycznia) obchodzi się tam Boże Narodzenie.

Mimo tych różnic każdy z nas wita Nowy Rok z nadzieją na lepsze jutro, ustanawia nowe cele, pragnie spełniać marzenia. Poniżej przedstawiamy więc krótki słowniczek zwrotów i ich tłumaczeń na język polski, które przydadzą się w obecnym okresie.

 

Новый год – (tłumaczenie) Nowy Rok

С Новым годом! – Szczęśliwego Nowego Roku!

Новогодняя ночь – Sylwester

Новогодние решения – postanowienia noworoczne

Бросить курить – rzucić palenie

Сесть на диету – przejść na dietę

Экономить деньги – oszczędzać pieniądze

Путешествовать – podróżować

Встречаться с друзьями – spotykać się ze znajomymi

Сменить работу – zmienić pracę

Заниматься спортом – uprawiać sport

 

Życzymy w Nowym Roku samych sukcesów, osiągania założonych celów i pozytywnego podejścia do życia.

 

J. N.

 

Tłumaczenia z języka i na język rosyjski to jedne z najpopularniejszych jakie realizuje nasz biuro tłumaczeń. Wieloletnie doświadczenie gwarantuje, że realizowane przez nas przekłady są wysokiej jakośći. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Nikt nie ocenił jeszcze tej strony.
Bądź pierwszy!
Brak oceny

UDOSTĘPNIJ