Pomagamy Ci
zrozumieć świat

3 Marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy I Pisarek

międzynarodowy dzień pisarzy.jpg

Doskonale wiadomo, że nie byłoby mowy o tłumaczeniu, gdyby nie pisarze i pisarki. Szacuje się, że w Niemczech rocznie wydaje się około 93 600 książek, w Wielkiej Brytanii 184 000, a w Polsce 27 060. W naszym kraju aktywnie działa około 2 tysięcy wydawnictw, które oprócz wydawania polskich książek, zajmują się również wydawaniem literatury zagranicznej. Tutaj rozpoczyna się rola tłumaczy, którzy ciężko pracują, aby jak najszybciej dostarczyć czytelnikom przekłady powieści ich ulubionych autorów. W 2016 roku aż 21% wydanych książek stanowiły tłumaczenia na język polski.

Międzynarodowy dzień pisarzy został ustanowiony w 1984 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy – PEN Club (skrót od Poets, Essayists, Novelists). Głównym celem Stowarzyszenia jest promowanie przyjaźni i współpracy intelektualnej pisarzy z całego świata, a także obrona wolności słowa. Członkowstwo w klubie dostępne jest nie tylko dla pisarzy, a także dla tłumaczy, dziennikarzy i historyków.

Również Polska może pochwalić się członkowstwem w PEN Clubie – założycielem polskiego oddziału w 1925 roku był Stefan Żeromski, polski prozaik i dramaturg. Po jego śmierci stanowisko prezesa piastowali m. in. pisarz i tłumacz literatury Jan Parandowski, tłumacz poezji anglojęzycznej Juliusz Żuławski, czy obecny prezes Adam Pomorski – tłumacz literatury pięknej z języka rosyjskiego, niemieckiego, angielskiego, białoruskiego i ukraińskiego.

Ogólnie wiadomo, że powieści zaliczające się do grona klasyki literatury wydają się żyć wiecznie – wciąż możemy zauważyć, że współcześni tłumacze podejmują się tłumaczenia dobrze znanych dzieł, np. „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa, której ostatnie wydanie przypada na 2016 rok. Widać więc, że rynek wydawniczy i rola pisarzy wiele mają wspólnego z przekładem. Zarówno pisarze jak i tłumacze wiele sobie zawdzięczają – to właśnie dzięki dobremu przekładowi książki docierają do szerokiego grona odbiorców na całym świecie.

Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć wszystkim pisarzom i pisarkom lekkiego pióra i niewyczerpanych źródeł inspiracji.  

JN

Tę stronę oceniła już 1 osoba.
Średnia ocen to 5.00 na 5 możliwych.
Brak oceny

UDOSTĘPNIJ