Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.

 

               „ Cudze chwalicie swego nie znacie”

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia od 1983 roku. Święto to ustanowione zostało przez (ICOSMOC) – tłumacząc Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i znajduje się w rejestrze ważnych imprez kulturowych prowadzonych przez UNESCO.

Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na świecie na problemy dotykające dziedzictw kulturowych w poszczególnych krajach. W tym dniu w szczególny sposób prezentowane są zabytki o wyjątkowym znaczeniu dla światowego i krajowego dorobku kulturowego. Święto to jest również okazją do nagrodzenia osób, które przyczyniły się do ochrony zabytków sztuki.

Polska należy do Państw – sygnatariuszy konwencji dziedzictwa światowego oraz jest jednym z reprezentantów na Liście Światowego Dziedzictwa.

Na Polskiej Liście znajduje się 14 obiektów , które świadczą o bogatej tradycji i wielowiekowej kulturze. Do głównych zabytków objętych ochroną UNESCO w Polsce należą:

- Stare Miasto w Krakowie

- Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni

- Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady          Auschwitz – Birkenau

- zamek krzyżacki w Malborku

- Białowieski Park Narodowy

- Stare Miasto w Warszawie

- Stare Miasto w Zamościu

- Hala Stulecia we Wrocławiu itd.

Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 1007 obiektów w 161 krajach w tym 779 obiektów dziedzictwa kulturowego.

Obiekty, które warto odwiedzić w naszym regionie:

Barokowy kościół oo. Bernardynów w Alwerni, Zespół Pałacowo – Parkowy w Porębie Żegoty, Ruiny Zamku w Lipowcu, Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, Dom Urbańczyka w Chrzanowie, Pałac Starzeńskich w Płazie, Zespół Pałacowo Parkowy w Młoszowej, Dwór Zieleniewskich w Trzebini.

 

ML

UDOSTĘPNIJ