Pomagamy Ci
zrozumieć świat

15 Marca

Dziś, 15 marca, Węgrzy obchodzą swoje Święto Narodowe (w języku węgierskim Nemzeti ünnep), upamiętniające wybuch rewolucji węgierskiej w 1848 roku. W tym dniu Sándor Petőfi, węgierski poeta, odczytał tzw. 12 punktów jako manifest, wzywający do zniesienia cenzury prasy, utworzenia rządu węgierskiego czy wolności wyznania. Wyrecytował również swój wiersz „Nemzeti dal” („Pieśń narodowa”), co uważa się za symboliczny początek powstania. Zakończyło się ono porażką wojsk powstańczych, którymi dowodził m.in. Józef Bem.

 

Józef Bem był polskim generałem, pisarzem i nieformalnym dowódcom trzeciej rewolucji wiedeńskiej. W powstaniu węgierskim pod jego dowództwem walczył wyżej wspomniany Sándor Petőfi, a dzięki Bemowi i jego działaniom powstańcza armia węgierska potroiła swoją liczebność i zwyciężyła w 33 bitwach. W wyniku swoich działań został ogłoszony bohaterem narodowym Węgrów. Na jego cześć w Węgrzech postawiono wiele pomników, a jego nazwiskiem nazwano wiele ulic, szkół i placów.

 

Warto dodać, że Józef Bem był poliglotą, który publikował nie tylko w języku polskim, ale także w niemieckim i francuskim, uczył się również języka tureckiego.      

 

Z kolei 23 marca obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, który został ustanowiony 12 lat temu przez parlamenty Polski i Węgier. W tym roku organizatorem obchodów jest miasto Kielce, z tej okazji prezydenci i delegacje z obu krajów spotkają się tam na uroczystych obchodach, które rozpoczną się już 20 marca.

 

O długotrwałej przyjaźni polsko-węgierskiej świadczy wszystkim znane powiedzenie „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki” (po węgiersku: „Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát”), które w obu językach występują w roli przysłowia. Powstało ono na skutek przekonania Polaków, że nasze charaktery narodowe są bardzo do siebie podobne.

 

JN

Tę stronę oceniła już 1 osoba.
Średnia ocen to 1.00 na 5 możliwych.
Brak oceny

UDOSTĘPNIJ