Pomagamy Ci
zrozumieć świat

Tłumaczenia aramejski

tlumaczenia_aramejski.jpg

 

Język aramejski należy do grupy języków semickich. Język ten w dużej mierze nie wpłynął tylko na rozwój językoznawstwa, ale także wzbogacił kulturowo wiele różnych społeczności – zwłaszcza te, które dziś zamieszkują Irak, Syrię czy też Turcję oraz wiele innych. Początkowo pojawił się w Mezopotamii, później jednak w bardzo szybkim tempie rozprzestrzenił się na większość regionów Bliskiego Wschodu. Język aramejski nie tylko pełnił znaczącą rolę w handlu, administracji czy też dyplomacji ale również na stałe zaistniał w tekstach biblijnych, głównie we fragmentach Starego Testamentu i fragmentach Ewangelii Nowego Testamentu.

Aktualnie językiem aramejskim posługuje się ok 445 tysięcy osób, są to głównie mieszkańcy Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Izraela, Iraku, Iranu, Libanu i Syrii.

Biorąc pod uwagę, że język ten był niezwykle szczególny wśród starożytnej ludności Żydowskiej, w języku hebrajskim możemy znaleźć wiele słów właśnie z języka aramejskiego. Oto kilka z nich:

Złoto – zāhāb [j. hebrajski] – dahǝbā [syryjski (aramejski)]

Kredyt – אשראי (aszraj)

Chleb - leḥem [j.hebrajski] - laḥma [syrysjki (aramejski)]

Pismo języka aramejskiego wywodzi się z alfabetu fenickiego – to była główna podstawa do jego rozwoju.  Z czasem stworzono już alfabet aramejski, a później zmodyfikowano go na alfabet mandejski ( często używany w księgach religijnych, modlitwach i obrzędach). Dzisiaj niektóre dialekty nowoaramejskie nadal czerpią z pisma syryjskiego, wiele też dalej zapisuje się w alfabecie hebrajskim. W latach 30 XX wieku podjęto się nawet próby zapisu dialektu aramejskiego pismem łacińskim.

Mimo że obecnie język aramejski nie jest typowym językiem stosowanym na co dzień, to nadal jest używanych w różnych rodzajach tekstów, zwłaszcza tych religijnych. Język ten pozostawił po sobie nie zwykłe bogactwo kulturowe, a także miał konkretnych wpływ na rozwój wielu języków Bliskiego Wschodu.

 

JK

 

Zapraszamy do skorzystania z usług Biura Tłumaczeń Kumiria.

UDOSTĘPNIJ